Chcesz poznać bliżej nasze produkty i dowiedzieć się, czym charakteryzują się nasze systemy kominowe, w tym celu powstaje ta seria wpisów. Dzisiaj bierzemy na tapet SYSTEM KOMINOWY, izolowany, dwuścienny TYP: SKI.
1. Co to jest system kominowy izolowany dwuścienny typu SKI?
2. Do jakich kotłów pasuje system kominowy izolowany dwuścienny typu SKI
3. Z czego jest wykonany i jaką ma budowę system kominowy kwasoodporny izolowany dwuścienny typu SKI?
4. Technologia wykonania systemu izolowanego dwuściennego typu SKI
5. Budowa tego systemu kominowego
6. Czy system izolowany dwuścienny pasuje do każdego typu kotła i kotłowni?
7. Jak właściwie użytkować komin izolowany dwuścienny ?
8. Ile lat można użytkować ten system kominowy i jakie są warunki gwarancji?
9. Jaka jest cena tego systemu kominowego i od czego ona zależy?
10. Gdzie można kupić system kominowy izolowany dwuścienny typu SKI?
11. Podsumowanie
System ten będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli chcesz poprowadzić komin na zewnątrz budynku. Jest on wolnostojący, kwasoodporny i posiada płaszcz izolacji termicznej, aby w bezpieczny sposób odprowadzać spaliny z urządzeń grzewczych. Sprawdzi się w tych typach pieców, które działają na sucho (bez zjawiska kondensacji) i w podciśnieniu, gdzie ciąg kominowy jest grawitacyjny.
Kiedy nie ma możliwości odprowadzania spalin w istniejących przewodach kominowych lub gdy jest brak komina ceramicznego, system kominowy izolowany dwuścienny będzie szybkim rozwiązaniem tego problemu. A dzięki swoim właściwościom technicznym i możliwości dopasowania do budynku, doskonale sprawdzi się w nowoczesnym budownictwie.
Omawiany system kominowy będzie współgrał z urządzeniami grzewczymi, które pracują w podciśnieniu (N1 – 40 Pa) bez zjawiska kondensacji (czyli na sucho), a ciąg kominowy zapewnia grawitacja.
Maksymalna temperatura pracy tego systemu to do 600°C, będzie więc idealnym rozwiązaniem przy kotłach i kominkach na paliwa stałe takie jak:
Dzięki swoim właściwościom system kominowy izolowany dwuścienny typu SKI nada się zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym.
Omawiany system kominowy produkowany jest z atestowanej stali austenitycznej, nierdzewnej, kwasoodpornej. Do naszych kominów wykorzystujemy stal z europejskich hut w gatunkach 1.4404 i 1.4301.
Stal używana w HENITOM ma niską bezwładność cieplną, czyli szybko się nagrzewa. Pozwala to na uzyskanie odpowiedniego ciągu kominowego szybciej, a to przekłada się na sprawną i efektywną pracę urządzenia grzewczego. Dzięki temu piec może pracować w pełni swojej sprawności i mocy.
Wybierając nasze produkty, dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości, dopasujesz komin idealnie do swoich potrzeb. Oferujemy bowiem, w zależności od sytuacji, stal w grubości od 0,5 mm do 2,0 mm oraz w wymiarach od ⲫ 80 mm do ⲫ 800 mm. Tak duża różnorodność pozwala dopasować system do każdego kotła i jego wymagań.
W praktyce wygląda to na przykład tak, że do kotłów na paliwo stałe, które pracują w ciągu grawitacyjnym i zasilane są węglem lub ekogroszkiem, wybieramy system, gdzie płaszcz wewnętrzny wykonany jest ze stali 1.4404 w grubości 1,0 mm, a płaszcz zewnętrzny wykonujemy wtedy ze stali gat. 1.4301 w grubości 0,6 mm . Zaś w przypadku kotłów gazowych o takich samych zasadach pracy, stosujemy system kominowy, gdzie płaszcz wewnętrzny jest ze stali 1.4301 w grubości 0,6 mm. Będąc tyle lat na rynku, już wiemy, że takie rozwiązania sprawdzają się najlepiej.
Wszystkie nasze kominy wykonujemy w technologii precyzyjnego cięcia laserowego, które gwarantuje szczelność i bezpieczeństwo. Ale to nie wszystko. Również dla lepszego dopasowania i jeszcze większej szczelności w HENITOM stosujemy spaw doczołowy i łączenia systemu typu kielich-rowek. To sprawia, że całość konstrukcji jest sztywna.
W kominach dwuściennych typu SKI dodatkowo mamy jeszcze izolację termiczną z niepalnej wełny mineralnej w grubości 50 mm. Płaszcz izolacji, a także obejmy mocujące dodatkowo wzmacniają stabilizację całej konstrukcji.
Każdy produkt, jaki od nas wychodzi, jest zgodny z normami europejskimi EN 1856-1:2009, EN 1856-2:2009 i posiada Certyfikat CE. Dowody jakości znajdziesz tutaj i tutaj.
A co to oznacza dla Ciebie? Dzięki tym normom wiesz, że nasza produkcja systemów kominowych objęta jest zewnętrznym nadzorem. W naszym przypadku takich audytów dokonuje Państwowy Instytut Nafty i Gazu w Krakowie. To daje Ci pewność, że otrzymasz produkt o sprawdzonej jakości.
System kominowy izolowany dwuścienny typu SKI, tak jak i inne nasze kominy, dopasujesz do swoich potrzeb bez najmniejszego problemu. Różne rodzaje, wielkości kształtek, przejść itp. sprawiają, że budowa takiego komina jest jak zabawa klockami.
Zobacz, jak wygląda wariant podstawowy takiego komina:
Opisywany tu system pasuje do kotłów pracujących w podciśnieniu i temperaturze do 600°C i przy ciągu kominowym grawitacyjnym. Może być stosowany do montażu na zewnątrz elewacji budynków jako wolnostojący komin. Sprawdzi się tam, gdzie nie ma możliwości odprowadzenia spalin w istniejących wewnętrznych przewodach kominowych lub w przypadku braku komina ceramicznego.
W akapicie odnośnie rodzajów kotłów wyszczególniliśmy konkretne rodzaje pieców, do jakich pasuje ten system kominowy. Ale jego największą przewagą jest możliwość dopasowania do nowych rodzajów urządzeń grzewczych wymagających nowoczesnych rozwiązań.
Bez względu na to, jaki kształt elementów wybierzesz, aby dopasować go do swoich warunków, system będzie szczelny (o ile jest zamontowany i użytkowany zgodnie z Warunkami Gwarancji i Instrukcją Montażu). Dwie korzyści w jednym – otrzymujesz pasujący do budynku komin, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, uzyskując prawidłowy ciąg kominowy oraz chroniąc pomieszczenia przed toksycznym kondensatem i czadem.
Dzięki temu, że w HENITOM znajdziesz ogromną różnorodność kształtek (ponad 1500), a także elementy indywidualnie wyprodukowane, dopasujemy system SKI do każdego kotła i usytuowania. Ale to nie wszystko, bo dostępne elementy możesz również wybrać w kilku wariantach kolorystycznych, aby dopasować nawet kolor do charakteru budynku.
Zacznijmy od tego, że należy używać tylko oryginalnych i nieuszkodzonych elementów, a system montować zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcji. Pamiętaj, aby okresowo czyścić przewód kominowy, a przegląd i czyszczenie mogą być wykonane przez mistrza kominiarskiego lub uprawnionego do tego przedstawiciela.
Prawo i my zalecamy takie minimum, czyli dla kotłów na paliwo stałe typu węgiel, drewno, eko-groszek, należy dokonywać czyszczenia komina co najmniej cztery razy podczas sezonu grzewczego.
Jeśli zaś mowa o czyszczeniu, to zadbaj o to, aby komin był w spoczynku, wychłodzony. W żadnym wypadku nie używaj dopalaczy sadzy czy katalizatorów, bo mogą zniszczyć komin. Do czyszczenia powinna zostać użyta szczotka z odpowiedniego rodzaju materiału (PPE) lub ze stali nierdzewnej.
Linka, do której przymocowana jest szczotka powinna być wykonana z PPF lub nierdzewna (pleciona). Jako że komin nie może mieć kontaktu ze stalami innymi, niż nierdzewne, obciążnik ze zwykłej stali dobrze jest owinąć materiałem, lub wykorzystać specjalną kulę, która pokryta jest gumą.
Szczotka z tworzywa sztucznego będzie dobrym wyborem na początku użytkowania i przy paliwie gazowym lub olejowym. Zaś ta ze stali nierdzewnej nada się do pozostałych typów paliw i wkładów kominowych, które są mocno zabrudzone, czy użytkowane już długi czas.
Zadbany komin to też zasługa dobrej jakości paliwa i prawidłowa eksploatacja kotła grzewczego. O tym nie należy zapominać.
W HENITOM zależy nam na tym, żeby mógł cieszyć się bezawaryjną pracą systemu kominowego, jak najdłużej, ale nie wszystko zależy od nas. Bardzo duże znaczenie ma tu rodzaju pieca i paliwa, jakim jest zasilany. Ogólnie przyjmuje się następującą trwałość:
Pamiętaj jednak, że szczegółowe warunki gwarancji sprawdzisz w naszych Warunkach Gwarancji dla systemów kominowych. Decydując się na systemy kominowe HENITOM wiesz, że produkt jest bardzo trwały, jeśli tylko będzie właściwie użytkowany. Więcej w warunkach gwarancji przeczytasz TUTAJ.
Pytając nas na tym etapie o cenę, to jest tak, jak byś pytał meteorologa o dokładną pogodę równo za rok o tej porze. Pewne ogólne rzeczy można przewidzieć, ale żadnych szczegółów.
Tu wszystko zależy od tego, jakie elementy będą potrzebne w konkretnej realizacji, czy są jakieś dodatkowe wymagania. Na cenę wpływa usytuowanie pieca i komina, dobór gatunku stali (1.4404 czy 1.4301) oraz jej grubości. Również wymiary będą wpływały na cenę.
Jak porównywać ceny? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na te kilka elementów:
Przy porównywaniu w żadnym wypadku nie kieruj się ceną pojedynczych elementów (samych kolanek czy elementów prostych). Bo na przykład kiedy weźmiemy do porównania system kominowy ze stali ferrytycznej gat. 1.4509 w grubości 0,6 mm czy 0,8 mm, z takim ze stali austenitycznej gat. 1.4404 o grubości 1,00 mm… No co tu dużo mówić, nie ma porównania. A uwierz, bywa, że gotowe systemy gorszej jakości potrafią drożej kosztować, stąd nasza zachęta, jak porównywać, to tylko całość systemu w tej samej klasie i jakości.
Wszystko staje się jednak jasne po konsultacji z naszym przedstawicielem, do czego zachęcamy. Taka wycena do niczego nie zobowiązuje, a dzięki niej otrzymujesz fachową poradę, szytą na miarę Twoich potrzeb. No i poznasz nasze produkty dopasowane do Twoich potrzeb i wymagań oraz ich konkretną cenę.
Skoro już cały artykuł za Tobą, oznacza to jedno – temat systemów SKI Cię interesuje. A jeśli chcesz wiedzieć, gdzie kupisz systemy kominowe HENITOM, to jest na to kilka sposobów:
Wybierz sposób kontaktu i zamówienia, jaki najbardziej Ci odpowiada i ciesz się niezawodnym oraz bezpiecznym kominem na lata.
Jeśli szukasz systemu kominowego do kotła wykorzystującego ciąg grawitacyjny i opalanego paliwami stałymi, który może być zamontowany na zewnątrz budynku, to SYSTEM KOMINOWY, izolowany, dwuścienny TYP: SKI będzie doskonałym wyborem.
Wszelkie dodatkowe informacje znajdziesz w sekcji najczęstsze pytania na naszej stronie. Jeśli potrzebujesz doradztwa technicznego lub masz więcej pytań, zapraszamy do kontaktu z nami.
info@henitom.com
+48 34 31 48 697
+48 502 319 948
HENITOM DRYJSKI SP. J.
ul. Helenówka 5C
42-300 Myszków
tel. 34 31 48 679
info@henitom.com
NA SKRÓTY
O NAS
SPRZEDAŻ
ⓒ 2024 HENITOM. Wszelkie prawa zastrzeżone.