Kontynuujemy serię wpisów, w której lepiej poznasz nasze produkty. Przedstawiamy SYSTEM KOMINOWY jednościenny TYP: SKS. Z tego artykułu dowiesz się na przykład, z czego tworzymy te systemy, do jakiego rodzaju kotłów grzewczych to rozwiązanie będzie idealne i jak właściwie użytkować ten system kominowy, aby cieszyć się jego sprawnością przez lata.
1. Co to jest system kominowy spalinowy, jednościenny, typ: SKS?
2. Do jakich kotłów pasuje system kominowy jednościenny typu SKS?
3. Z czego jest wykonany i jaką ma budowę system kominowy jednościenny typu SKS?
4. Technologia wykonania systemu jednościennego typu SKS
5. Budowa tego systemu kominowego
6. Czy system jednościenny pasuje do każdego typu kotła i kotłowni?
7. Jak właściwie użytkować komin jednościenny?
8. Ile lat można użytkować ten system kominowy i jakie są warunki gwarancji?
9. Jaka jest cena tego systemu kominowego i od czego ona zależy?
10. Gdzie można kupić system kominowy jednościenny typu SKS
11. Podsumowanie
System kominowy SKS jest doskonałym wyborem, kiedy potrzebujesz komina do gazowego pieca tzw. turbo, w którym ciąg kominowy wymuszony jest przez wentylator. Działa to tak, że spaliny są wyrzucane z kotła do komina przy pomocy turbiny zamontowanej w piecu. Sprawdzi się także przy małych piecykach peletowych (nie mylić z dużymi kotłami na pellet ogrzewającymi cały dom), pracujących w nadciśnieniu (P1 200 Pa) i temperaturze do 200 st. C.
Kiedy mamy do czynienia z tym typem urządzeń grzewczych potrzebny jest zintegrowany system spalinowo-powietrzny, w którym spaliny będą odprowadzane do atmosfery dzięki zabudowanemu w kominie systemowi rur. Z kolei powietrze, konieczne do prawidłowego działania kotła, zasysane jest z przewodu kominowego (szachtu), bywa też czerpane oddzielną rurą z zewnątrz.
System kominowy typu SKS, jak już wspomniano wcześniej, dostosowany jest do pieców, które pracują w nadciśnieniu (P1 200Pa) i temperaturze do 200° C, z wykorzystaniem paliw takich jak:
Piece pracujące w wyżej wymienionych parametrach potrzebują tzw. czystych i szczelnych warunków pracy System kominowy SKS idealnie zatem sprawdzi się w takich wymaganiach. Doskonale pracuje z piecami jedno lub dwu funkcyjnymi z zamknięta komorą spalania zasilanych gazem czy olejem opałowym, jak również z piecykami pelletowymi o małych mocach.
System kominowy, o którym właśnie czytasz, produkowany jest z atestowanej stali austenitycznej, nierdzewnej, kwasoodpornej. W HENITOM wykorzystujemy materiały najwyższej jakości, mowa tu o ściśle kontrolowanej pod względem jakości stali z europejskich hut, w gatunku 1.4404 i 1.4301.
Stal przez nas wykorzystywana charakteryzuje się niską bezwładnością cieplną, czyli szybko się nagrzewa. To z kolei przekłada się na możliwość szybkiego uzyskania prawidłowego ciągu kominowego. Daje Ci to gwarancję, że Twój piec będzie mógł pracować, wykorzystując w pełni swoją moc i sprawność.
Współpraca z producentem daje Ci też inną korzyść: możesz dobrać system kominowy idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. W tym systemie stosujemy stal w grubości od 0,5 mm do 0,8 mm oraz w wymiarach od ⲫ 60 mm do ⲫ 400 mm. Ponadto jesteśmy w stanie zaproponować Ci różne elementy systemu, również te indywidualnie dopasowane pod Twoje wymagania, żeby zagwarantować Ci dzięki temu pewność, że całość będzie szczelna i sztywna.
Omawiany system kominowy jednościenny typu SKS, oprócz tego, że wykonany z atestowanej austenitycznej stali kwasoodpornej (nierdzewnej) gat. 1.4404 i 1.4301, wykorzystuje też łączenia doszczelnione atestowaną uszczelką silikonową typu RAU SIK.
Technologia, jak i materiał, z jakiego wykonany jest system kominowy, jest bardzo ważna, bo to właśnie sposób, w jaki wykonany jest komin, będzie gwarantował (lub nie) jego bezawaryjne i bezpieczne działanie. Aby dać Ci w pełni bezpieczny i szczelny system, stosujemy precyzyjne cięcie laserowe, spaw doczołowy, łączenie szczelne za pomocą systemu kielich-rowek. Cała konstrukcja dzięki zastosowanym rozwiązaniom jest sztywna i szczelna.
System jednościenny SKS uszczelniany jest też wewnątrz uszczelką silikonową typu RAU SIK. W HENITOM doskonale wiemy, że to właśnie one najczęściej są awaryjne, dlatego te stosowane przez nas są niemal niezniszczalne, żeby oszczędzić Ci kłopotów z nimi związanych.
Szczelność i bezpieczeństwo przede wszystkim. Stosowane przez nas uszczelki silikonowe zapobiegają przedostawaniu się spalin, a także kondensatu do przewodu zasysającego powietrze do komory spalania. Uszczelka ta jest atestowana, żeby zagwarantować Ci długą i bezawaryjną pracę, bo odpowiednia i trwała uszczelka, gwarantuje bezpieczeństwo całej konstrukcji.
System ten zbudowany jest z dopasowanych elementów, wykonanych z atestowanej stali austenitycznej. Jego poszczególne części są dobierane tak, aby pasował do różnego typu kotłów. Jako producent, mamy możliwość dobrania przejść z jednej średnicy na inną, możemy elastycznie konfigurować całość i wykonać nawet elementy dopasowane do indywidualnych potrzeb i wymiarów.
Oprócz całej masy różnych kształtek, niewątpliwym atutem systemów kominowych typu SKS jest również możliwość wybrania wariantu kolorystycznego, żeby dopasować całość do charakteru budynku.
Gdyby jeden system pasował do wszystkich typów kotłów, w naszej ofercie nie byłoby innych opcji. Wiemy jednak, że aby kocioł grzewczy pracował wydajnie, potrzeba do każdego rodzaju paliwa zastosować nieco inne rozwiązania. System SKS można wykorzystać w budownictwie mieszkalnym oraz przemysłowym. Można go montować wewnątrz nowych lub zaadaptować stare przewody kominowe do nowoczesnych rozwiązań.
System ten odprowadzi skutecznie spaliny z pieców typu turbo, jednofunkcyjnych i dwufunkcyjnych z zamkniętą komorą spalania, które zasilane są gazem, olejem opałowym, czy piecykach peletowych i pracujących w nadciśnieniu (P1 200Pa) oraz temperaturze do 200°C.
Jeśli chodzi zaś o samo usytuowanie kotłowni i pieca, dzięki różnorodności kształtek (ponad 1500), a także elementom indywidualnie wyprodukowanym, dopasujemy system SKS do każdego kotła i usytuowania.
O wszechstronności tego systemu świadczą różne możliwości jego montażu. Zobacz, w jak różnych konfiguracjach jestesmy w stanie zainstalować ten komin.
Najważniejsze, to oczywiście używanie do montażu tylko oryginalnych i nieuszkodzonych elementów, zaś system składany powinien być zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcji.
Warto dbać również o okresowe czyszczenie i przeglądy przewodu kominowego. Takie czynności mogą być wykonane przez mistrza kominiarskiego lub uprawnionego do tego przedstawiciela.
Jeśli interesuje Cię, jak często trzeba robić przeglądy, to według nas i prawa, minimum to co najmniej raz na sześć miesięcy podczas sezonu grzewczego. Takie są zalecenia dla pieców na paliwa ciekłe (gaz, olej).
Czyścić komin można dopiero wtedy, kiedy jest on w spoczynku i wychłodzony. Nie wolno używać dopalaczy sadzy czy katalizatorów, bo mogą zniszczyć komin. Do czyszczenia powinna zostać użyta szczotka z odpowiedniego rodzaju materiału (PPE) lub ze stali nierdzewnej.
Linka, do której przymocowana jest szczotka powinna być wykonana z PPF lub nierdzewna (pleciona). Jako że komin nie może mieć kontaktu ze stalami innymi, niż nierdzewne, obciążnik ze zwykłej stali dobrze jest owinąć materiałem, lub wykorzystać specjalną kulę, która pokryta jest gumą.
Szczotka z tworzywa sztucznego będzie dobrym wyborem na początku użytkowania i przy paliwie gazowym lub olejowym. Zaś ta ze stali nierdzewnej nada się do pozostałych typów paliw i wkładów kominowych, które są mocno zabrudzone, czy użytkowane już długi czas.
Wydaje się to dużo informacji, ale nie wolno zapominać o tym, że paliwo dobrej jakości plus prawidłowa eksploatacja pieca to najskuteczniejszy przepis na zadbany komin.
Dla każdego użytkownika, bezawaryjne działanie zakupionego systemu kominowego, to coś, czego się oczekuje. Choć HENITOM dokłada wszelkich starań, aby nasze produkty mogły służyć Ci jak najdłużej, to nie wszystko jest tylko w naszych rękach. Nie każdy bowiem zwraca uwagę na to, że wielkie znaczenie ma tu rodzaj pieca i paliwa, jakim jest on zasilany. Im lepszej jakości paliwo, tym dłuższa żywotność systemu. Dlatego zwracaj uwagę na to, aby używane paliwo było w jakości deklarowanej przez producenta kotła.
Ogólnie zaś można przyjąć, że długość gwarancji dla różnych paliw wygląda tak:
To są jednak ramowe wytyczne, wszelkich szczegółów szukaj natomiast w Warunkach Gwarancji. Oczywiście po przeczytaniu zastosuj się do tych wytycznych, wtedy zagwarantujesz sobie długoletnie i bezawaryjne działanie zakupionego systemu kominowego.
Pytania o cenę, choć zrozumiałe, są zawsze kłopotliwe, bo aż kusi, żeby napisać, że to zależy. Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę elementy, jakie będą potrzebne w konkretnej realizacji. Po drugie nie bez znaczenia są też wszelkie dodatkowe wymagania, takie jak np. usytuowanie pieca i komina, dobór gatunku stali (1.4404 czy 1.4301) oraz jej grubości. Również wymiary będą wpływały na cenę.
Zatem w jaki sposób porównywać ceny?
Zwróć uwagę na te kilka elementów:
Bywa, że klienci porównują cenę na podstawie pojedynczych elementów, a to błąd, który może odbić się czkawką. Nie można przecież porównać systemu kominowego, czy jego pojedynczego elementu, ze stali ferrytycznej gat. 1.4509 w grubości 0,6 mm czy 0,8 mm, z takim ze stali austenitycznej gat. 1.4404 o grubości 1,00 mm.
Porównywać można tylko całe systemy, które są w tej samej klasie i jakości. Czasem można się prawdziwie zaskoczyć, kiedy komin gorszy jakościowo, wychodzi drożej, niż z certyfikowanej stali.
Na szczęście nie musisz sam zostawać z tym problemem, wystarczy, że skonsultujesz się z naszym przedstawicielem, który zrobi dla Ciebie wycenę. Ta usługa jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Daje Ci za to fachową i konkretną wiedzę, ze wskazówkami i rozwiązaniami dopasowanymi do Twoich potrzeb. No i co nie bez znaczenia – poznasz cenę tego konkretnego rozwiązania.
Wiesz już wszystko o systemie kominowym SKS, jeśli uważasz, że taki komin pasowałby do Twoich potrzeb, potrzebujesz teraz tylko informacji, gdzie go możesz kupić. Zrobisz to na kilka (naprawdę prostych) sposobów:
Teraz pozostaje wybrać najbardziej odpowiadający Ci sposób kontaktu i już za chwilę cieszyć się niezawodnym, a także bezpiecznym kominem.
System kominowy typu SKS jest systemem idealnie pasującym do pieców na gaz, olej opałowy i pellet pracującyhc w nadciśnieniu (P1-200Pa). Dzięki, niemal nieograniczonej możliwości doboru elementów, możesz go dopasować do swojego pieca, usytuowania kotłowni i innych wymagań. Dodatkowym atutem jest też możliwość wyboru koloru, dzięki czemu dopasujesz go do stylu swojego domu.
Ale czym byłby komin, jeśli nie byłby przede wszystkim bezpieczny. Tu bezpieczeństwo i szczelność gwarantuje Ci atestowana stal austenityczna, precyzyjne cięcia i technologia wykonania, oraz wykorzystanie dodatkowych uszczelek. Wszelkie dodatkowe informacje znajdziesz w sekcji najczęstsze pytania na naszej stronie.
Jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy lub chcesz go komuś polecić, zapraszamy do udostępnienia:
info@henitom.com
+48 34 31 48 697
+48 502 319 948
HENITOM DRYJSKI SP. J.
ul. Helenówka 5C
42-300 Myszków
tel. 34 31 48 679
info@henitom.com
NA SKRÓTY
O NAS
SPRZEDAŻ
ⓒ 2024 HENITOM. Wszelkie prawa zastrzeżone.