Wszystko, co musisz wiedzieć na temat przeglądów kominiarskich

Wszystko, co musisz wiedzieć na temat przeglądów kominiarskich Henitom

Sezon grzewczy, już chyba wszyscy mamy nadzieję, że za nami. Można by więc na jakiś czas zapomnieć o kominie. Ale czy naprawdę można o nim zapomnieć? Odpowiedź brzmi stanowcze NIE. Właśnie teraz jest najlepszy moment, aby zająć się sprawdzeniem go dokładnie po to, aby kiedy trzeba będzie, znów mógł służyć bez zarzutu. A kto, oprócz HENITOM, zna się na kominach lepiej, jak nie kominiarze!

  1. Jak wyglądają i dlaczego tak ważne są przeglądy kominiarskie
  2. Zmiany w prawie – dowiedz się, czym jest CEEB i E-protokół
  3. Czyszczenie komina to nie to samo, co przegląd kominiarski
  4. Dlaczego czyszczenie kominów jest takie ważne?
  5. Płonąca sadza to realne zagrożenie
  6. Podsumowanie

Jak wyglądają i dlaczego tak ważne są przeglądy kominiarskie

Zacznijmy od tego, że prawo reguluje kwestie związane z przeglądami kominiarskimi (Prawo budowlane), a przegląd powinien być robiony przynajmniej raz do roku

Takiego przeglądu może dokonać tylko ktoś z uprawnieniami mistrza kominiarskiego lub budowlanymi określonej specjalności

Podczas przeglądu kominiarz powinien sprawdzić nie tylko komin, ale wszystkie przewody dymowe, czy spalinowe, jak i wentylacyjne. Sprawdzana jest wtedy ich szczelność oraz drożność, a także z czego jest wykonany dany przewód (zgodność materiałów, atestów, wymaganych aprobat czy certyfikatów). Następnie kominiarz przechodzi do dokładnego przeczyszczenia i udrożnienia wszystkich dostępnych przewodów kominowych. 

W trakcie kontroli może okazać się, że system działa nieprawidłowo. W takim wypadku kominiarz diagnozuje usterki i doradza dalsze działanie. Na koniec zostaje sporządzony protokół opisujący działania kominiarza. Przeczytasz o nim więcej poniżej, bo nastąpiły w tym zakresie pewne zmiany prawne.

Kwestie techniczne mamy rozwiane, pozostaje pytanie, po co w ogóle robić takie przeglądy, jak nic się nie dzieje? 

Tu ustawodawca zadbał o nasze bezpieczeństwo, bo nawet gdy my, jako właściciele budynku, nie zauważamy niczego niepokojącego, to wprawne oko fachowca może wyłapać wszelkie nieprawidłowości (np. nieszczelności), które niewyłapane w perspektywie mogą nam zabrać zdrowie, a nawet i życie (zatrucie czadem).

Zmiany w prawie – dowiedz się, czym jest CEEB i E-PROTOKÓŁ

Należy nadmienić, że 18.09.2023 uruchomiona została Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która ma się stać narzędziem dla wielu instytucji, kominiarzy, jak i zwykłych użytkowników. Przez CEEB będzie można zamówić inwentaryzację budynku lub zgłosić problemy związane z emisją spalin. 

W tym systemie są również generowane protokoły z przeglądów kominiarskich. Na koncie użytkownika będzie można w łatwy sposób sobie je pobrać w dowolnym momencie. E-protokoły są również jedynymi wiążącymi prawnie dokumentami potwierdzające dokonania kontroli kominiarskiej. Dlatego przy kontroli kominiarskiej koniecznie zapytaj o e-protokół.

Czyszczenie komina to nie to samo, co przegląd kominiarski

Może teraz znaleźć się gros osób, które powiedzą, że był u nich kominiarz i wymiótł komin, więc przegląd mają z głowy. Otóż to nieprawda, bo nie można utożsamiać jednego z drugim. Przegląd może być zakończony przeczyszczeniem przewodów, ale nigdy samo ich czyszczenie nie jest przeglądem.

A co, jeśli jednak nie zdecydujesz się na przegląd, a poprzestaniesz tylko na czyszczeniu? 

W takim wypadku możesz spotkać się z karą grzywny za brak stosownego dokumentu. A w razie jakiegoś wypadku, np. pożar, który będzie wynikał z nieprawidłowości w drożności komina, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Nie mówiąc o tym, że jeśli nie masz świadomości tego, że z Twoim przewodem kominowym jest coś nie tak, w łatwy sposób narażasz na niebezpieczeństwo siebie i swoich bliskich.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r.  w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010r. Nr 109 poz. 719 i Dz.U. z 2019r poz. 67) częstotliwość czyszczenia komina powinna być wykonywana dla przewodów kominowych używanych :  

– dla paliwa stałego (węgiel, drewno, pellet, eko-groszek) – co najmniej cztery razy podczas sezonu grzewczego, jeżli nie wymaga częstszego czyszczenia grzewczego zależne od rodzaju i jakości opału

– dla paliwa ciekłego (gaz, olej) – co najmniej dwa razy do roku, raz na sześć miesięcy podczas sezonu grzewczego.

Natomiast przewody wentylacyjne powinny być sprawdzane i czyszczone raz do roku (przed rozpoczęcie sezonu grzewczego oraz po jego zakończeniu).

Dlaczego czyszczenie kominów jest takie ważne?

Najprościej ujmując, bo wpływa bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo i życie oraz eliminuje ryzyko powstania pożaru naszego mienia. Każdy komin stanowi główną drogę wyjścia spalin oraz substancji powstałych podczas spalania  z naszych kotłów i budynków a właściwa wentylacja zapewnia odpowiedni dostęp do tlenu. 

W przypadku dużej niedrożności przewodów spaliny mogą się cofać do wnętrza budynków, mogą się zapalić i spowodować pożar. Zbyt mała cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach również przyczynić może się do zatrucia np czadem czy toksycznymi substancjami. 

Bardzo częsty przypadek tragicznych zakończeń, kiedy posiadamy ogrzewacz wody na gaz w łazience ze złą wentylacją. To wciąż koszmar niestety naszych mieszkań czy budynków.

Płonąca sadza to wciąż realne zagrożenie

Niestety nadal wiele osób nie wie o tym, że jednym z najczęstszych źródeł pożarów domów są te wywołane zapaleniem się sadzy. Tu statystyki są nieubłagane. Niektóre gminy zgłaszają, że aż 10% wszystkich  interwencji strażaków to te wynikające z pożaru sadzy, a codziennie w całej Polsce notowane jest tysiące pożarów kominów. 

W sezonie 2022/2023 w Małopolsce 61 z 75 pożarów wynikało z nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych. Zaś w Województwie śląskim było to aż 821 pożarów, w których szkodę odniosło ponad 30 osób, a 1 zmarła.

A skąd w ogóle bierze się pożar sadzy? Wynika on z nagromadzenia na ścianach kominów niespalonych cząstek opału stałego. Aby uniknąć tego niebezpieczeństwa, nie spalaj śmieci, plastików, mokrego drzewa i paliw niewiadomego pochodzenia, cy słabej jakości. Ponadto pamiętaj o regularnych przeglądach kominiarskich i korzystaj z pomocy ekspertów, jeśli chodzi o instalacje kominowe i wentylacyjne.

Podsumowanie

Jak widzisz, przeglądy kominiarskie, to nie to samo, co zwykłe czyszczenie komina. Wiesz też, że aby spełnić wymogi prawne, obowiązuje Cię e-protokół z corocznego przeglądu kominiarskiego.

Pamiętaj, że to również kominiarze, swoją ciężką i często niedocenianą pracą dbają o Twoje bezpieczeństwo. A my, z racji niedawnego ich święta (4 maja Dzień Kominiarza) pragniemy złożyć wszystkim kominiarzom najlepsze życzenia!

Facebook
Twitter
LinkedIn

info@henitom.com

+48 34 31 48 697
+48 502 319 948