Przyszła wiosna, zakończ sezon grzewczy prawidłowo

Sezon grzewczy powoli się kończy, choć jak wiadomo marzec i kwiecień lubią kaprysić i jeszcze pewnie zdarzy się nam dogrzewać nasze domy. Warto jednak wiedzieć, jak we właściwy sposób zakończyć sezon grzewczy.

Kominiarz na dachu
Palenie w kotle na paliwa stałe Henitom

Zakończenie sezonu grzewczego – czy to rzeczywiście takie ważne?

Wyobraź sobie sytuację, kiedy jeździsz samochodem bez przeglądu. Niby nic nie stuka, nie widać żadnych usterek, jednak wiesz, że warto przeglądy robić bez czekania, aż coś się zepsuje. Dzięki nim można w razie czego szybko wyłapać usterkę, co w dalszym użytkowaniu samochodu uchroni od wypadku, bo pojazd nie był w pełni sprawny.

 

Podobnie jest z systemem kominowym, jak i z całą instalacją grzewczą, kiedy kończy się sezon na regularne ogrzewanie domów. Bo zakończenie sezonu grzewczego, to nie tylko wyłączenie pieca, jak niektórym mogłoby się wydawać. Wchodzą tu również inne czynności, takie jak przegląd i konserwacja kotła, jak i całej instalacji odpowiedzialnej za ogrzewanie.

 

Warto nie pomijać tego tematu, zwłaszcza kiedy zależy Ci na tym, aby po ponownym uruchomieniu wszystko działało bezpiecznie i bezawaryjnie.

 

Kontrola stanu technicznego urządzeń grzewczych i całej instalacji jest niezmiernie ważna, bo niestety wszelkie zaniedbania na tym polu mogą być przyczyną zagrożenia pożarowego lub zatrucia czadem. Z tego też względu prócz regularnych przeglądów kominiarskich, jak i czyszczenia samego przewodu kominowego, warto skonsultować się z certyfikowanym serwisantem kotła grzewczego. On zrobi przegląd pieca, zajmie się też jego właściwą konserwacją.

Kontrola instalacji po sezonie

Jak prawidłowo zakończyć sezon grzewczy przy piecach na paliwa stałe?

Mówiąc o piecach na paliwa stałe, mamy na myśli piece opalane drewnem, węglem, eko-groszkiem i pelletem. Oto kilka rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę:

  • Oczyszczenie pieca: zacznij od usunięcia popiołu i resztek paliwa z popielnika, komory spalania i rusztu. Koniecznie sprawdź uszczelki, które kiedy okaże się, że tego wymagają, powinny być wymienione. Wyczyść też ze wszelkich osadów, sadzy i smoły wymiennik ciepła.
  • Czyszczenie komina: czyszczenie i przegląd komina warto zlecić doświadczonemu kominiarzowi. Kiedy jednak czyścisz komin samodzielnie, zwróć uwagę na to, żeby z przewodu kominowego dokładnie usunąć sadzę, bo to ona może być przyczyną późniejszego pożaru w kominie.
  • Konserwacja instalacji: czas na instalację C.O. – sprawdź grzejniki, uzupełnij ewentualne ubytki wody, sprawdź też stan zaworów i pomp.
  • Przechowywanie paliwa: kiedy został Ci jeszcze opał, zadbaj o to, żeby przechowywać go tam, gdzie nie będzie narażony na kontakt z wilgocią. Suche i przewiewne miejsce będzie idealne.

Jak prawidłowo zakończyć sezon grzewczy przy piecach gazowych?

Jeśli mowa o piecach gazowych, to tu również mamy cztery elementy, na które należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy prawidłowo i bezpiecznie zakończyć sezon grzewczy z tego rodzaju kotłem.

 

  • Zaczynamy od wyłączenia pieca: zamknij zawory odcinające gaz i wyłącz zasilanie gazu oraz prądu.
  • Czas na czyszczenie pieca: choć tu nie ma tyle sprzątania, jak przy piecach na paliwa stałe, to nie pomijaj tego kroku. Wyczyść palnik i wymiennik ciepła z nagromadzonych zanieczyszczeń i kurzu, sprawdź też koniecznie stan uszczelek i elektrod zapłonowych.
  • Kontrola komina: to kolejny krok, o którym należy pamiętać. Kontrola drożności komina i jego przegląd to klucz do bezpiecznej i ekonomicznej pracy kotła.
  • Serwis pieca: uprawniony serwisant dokona przeglądu i konserwacji pieca, sprawdzi też stan całej instalacji gazowej, jak i wentylacyjnej.
Sprawdzanie pieca

Jak prawidłowo zakończyć sezon grzewczy przy piecach olejowych?

Na koniec piece olejowe i kolejne kilka podobnych kroków, jak przy wcześniej omawianych piecach:

 

  • Wyłącz piec: wyłącz zasilanie prądu, pozamykaj zawory odcinające olej do kotła.
  • Czyszczenie pieca: zacznij od oczyszczenia palnika i wymiennika ciepła z nagromadzonych osadów. Następnie sprawdź, jaki jest stan filtrów i dysz palnika.
  • Kontrola zbiornika oleju: zajrzyj do zbiornika oleju, jeśli są w nim jakieś zanieczyszczenia, to je usuń. Sprawdź też, jaki jest stan instalacji, która doprowadza olej.
  • Serwis pieca: podobnie, jak powyżej, przegląd i konserwację pieca proponujemy, żebyś zlecił uprawnionemu serwisantowi, kominiarzowi zaś przegląd komina.

Podsumowanie

Tym krótkim, ale treściwym artykułem myślę, że odpowiedzieliśmy na pytanie, jak prawidłowo zakończyć sezon grzewczy. Teraz już wiesz, że regularne przeglądy i konserwacja pieca oraz instalacji C.O. pozwolą uniknąć kosztownych awarii i zapewnią Ci komfort cieplny, kiedy ponownie uruchomisz piec.

 

Jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy lub chcesz go komuś polecić, zapraszamy do udostępnienia:

Facebook
Twitter
LinkedIn

NAPISZ DO NAS
a zawsze znajdziemy dla Ciebie
idealne rozwiązanie

info@henitom.com

+48 34 31 48 697
+48 502 319 948