Preizolacja kanału do kompresora w oczyszczalni ścieków – realizacja HENITOM

Choć na blogu znajdziesz wiele tekstów eksperckich z podpowiedziami i wskazówkami dotyczącymi kominów stalowych, to od czasu do czasu chcemy pokazać Ci również nasze realizacje, które naprawdę bywają różnorodne. Jedną z naszych ostatnich współpraca była ta z oczyszczalnią ścieków w Kutnie. Naszym zadaniem było wykonanie preizolacji kanału do kompresora. Jeśli chcesz zobaczyć, jak to robiliśmy, zapraszamy do wpisu.

Preizolacja 1 realizacja Henitom
Preizolacja 2 realizacja Henitom

Kompresor: Zastosowanie i Funkcje

Naszą opowieść o tej realizacji rozpoczniemy od początku, czyli od wyjaśnienia pokrótce tego, czym jest kompresor.
Kompresor to bardzo powszechnie stosowane urządzenie. Wykorzystywany jest w różnych dziedzinach życia codziennego oraz w przemyśle. Ma on za zadanie sprężyć powietrze (lub inny rodzaj gazu), aby wykorzystać je w wielu procesach technologicznych.

Główny cel realizacji

Naszym zadaniem była poprawa warunków pracy, która miała polegać na:

  • wyciszeniu akustycznym (należało zmniejszyć emisję hałasu);
  • poprawie działania samego kompresora.

 

Ten drugi aspekt był o tyle ważny, bo żeby kompresor działał sprawnie, to powietrze prowadzone do niego nie powinno się wychładzać w czasie pracy. Chłodne powietrze skrapla się i może prowadzić do szybszego niszczenia całego przewodu, oraz pogarsza efektywność pracy kompresora. Utrzymanie zaś stałej temperatury pozwala uniknąć tych problemów.

Preizolacja 3 realizacja Henitom

Wykonanie realizacji

Zacznijmy od tego, czym jest preizolacja. Możemy porównać ją do pewnego rodzaju kurtki ochronnej dla danego kanału. Dzięki niej kanał może działać dłużej, bo jest chroniony przed uszkodzeniami termicznymi i mechanicznymi.

 

A teraz szczegóły – izolacja była kauczukowa, którą pokryliśmy stalą kwasoodporną o wykończeniu lustrzanym.
Dzięki użyciu pianki kauczukowej udało nam się wyciszyć akustycznie działanie kompresora, a przy tym ocieplić kanał doprowadzający powietrze do kompresora.

 

Takie docieplenie zapobiega wykraplaniu się wilgoci podczas pracy urządzenia. Bez tego zimne powietrze z zewnątrz w połączeniu z tym ciepłym w środku kanału, prowadzi do tego, że bez izolacji na stalowej ściance pojawia się wilgoć na skutek różnic temperatur. A wilgoć, jak wiadomo, jest jednym z czynników niszczących elementy stalowe.

 

Na zewnątrz, płaszcz preizolacji wykonaliśmy ze stali kwasoodpornej, która zabezpiecza piankę kauczukową przed uszkodzeniami mechanicznymi, insektami i warunkami atmosferycznymi (np. słońcem, które mogłoby zniszczyć piankę). Poza tym stal sprawiła, że całość prezentuje się bardzo estetycznie.

Preizolacja 4 realizacja Henitom

Atuty zastosowania preizolacji do kompresora

Preizolacja kanałów technologicznych do kompresora zyskuje w przemyśle coraz bardziej na popularności, ponieważ oferuje wiele korzyści.

Ochrona termiczna to największy atut zastosowania tej technologii. Skuteczna izolacja cieplna minimalizuje straty energii, pomaga w utrzymaniu optymalnej temperatury przesyłanego do pracy kompresora powietrza. Jednym słowem, dzięki preizolacji możesz utrzymać stabilną temperaturę powietrza wykorzystywanego do pracy kompresora.

Podsumowanie

Preizolacja kanałów do kompresora staje się coraz popularniejszą technologią, bo oprócz wyciszenia pracy urządzenia (co nie jest bez znaczenia dla osób pracujących w takich warunkach), zapewnia też stałą temperaturę powietrza. Ogrzane powietrze nie skrapla się, dzięki temu przewód nie ulega tak szybko degradacji, a co za tym idzie może działać dłużej bezawaryjnie.

Preizolacja 5 realizacja Henitom

NAPISZ DO NAS
a zawsze znajdziemy dla Ciebie
idealne rozwiązanie

info@henitom.com

+48 34 31 48 697
+48 502 319 948