Klasy kotłów grzewczych bez tajemnic

To, że w naszej szerokości geograficznej potrzebny jest sprawny i wydajny system ogrzewania domu, jest dla każdego jasne. Decydując się na rodzaj kotła grzewczego, często skupiamy się przede wszystkim na rodzaju paliwa, jakim ma być on zasilany. Nie każdy jednak bierze pod uwagę fakt, że również klasa kotła ma tu wielkie znaczenie. O tym, jakie mamy klasy kotłów i jaką z nich wybrać, przeczytasz w tym artykule.

Kocioł Henitom
Klasy kotłów grzewczych

Czym jest klasa kotła grzewczego

Klasa kotła oznacza jego jakość. Jak łatwo się domyślić, im wyższa klasa, tym możemy spodziewać się lepszej jakości pieca. Nie chodzi tu tylko o takie parametry, jak rodzaj materiałów, z jakich zrobiony jest kocioł i zastosowane rozwiązania. Na jego klasę wpływa też to, jak sposób spalania w kotle wpływa na środowisko.

W kotłach wyższej klasy zastosowane technologie sprawiają, że spalanie jest efektywniejsze, co w dużej mierze ogranicza uwalnianie się szkodliwych substancji do powietrza. Dzięki temu, że wybierzemy kocioł wyższej klasy, oszczędzamy, bo spalanie jest bardziej wydajne, oraz dbamy o to, żebyśmy my, jak i inni mogli oddychać czystym powietrzem.

Paliwa stałe Henitom

Wpływ nowych norm emisji na klasy kotłów

Walka z zanieczyszczeniami powietrza i coraz gorszą jego jakością trwa. Podejmowany jest szereg działań, które mają poprawić sytuację. Jednym z nich jest zaostrzenie przepisów dotyczących wyboru kotła na paliwa stałe, takie jak węgiel, pellet, czy drewno.

Główny nacisk kładziony jest tu na to, żeby wyeliminować tzw. kopciuchy, czyli piece, które charakteryzują się wysoką emisją spalin podczas swojej pracy. Dlatego podczas wyboru kotła, warto zwrócić uwagę na jego klasę.

Kocioł na paliwo stałe Henitom

Jakie mamy klasy kotłów

Obecnie wyróżniamy 5 klas kotłów. Pierwsza norma ich dotycząca, pojawiła się w Polsce już w 2002 roku, kiedy to wyróżniono kotły w klasie 1-3. Wraz z nowymi technologiami w 2012 roku wycofano kotły w klasach 1 i 2, za to dodano klasy 4 i 5.

Kolejne zmiany i wyższy poziom produkcji kotłów sprawił, że od 2022 roku klasy kotłów są wykazywane na podstawie tego, jak piec jest wydajny, na jakim poziomie jest jakość jego pracy oraz to, ile podczas pracy emituje zanieczyszczeń. W tym momencie najlepszą klasą kotłów jest klasa 5, natomiast wycofywane są piece klas 3 i 4.

Rodzaj klas kotłów reguluje norma PN-EN 303-5. Wytyczne te wprowadziły od 2018 roku zakaz sprzedaży kotłów klas niższych, niż 5. Oznacza to, że kocioł mieszczący się w tej klasie jest urządzeniem ekologicznym i wydajnym, bo w porównaniu do kotłów klas 1-3, emituje ponad 90% mniej zanieczyszczeń.

Ogień Henitom

Gdzie i jak sprawdzić klasę swojego kotła

Kotły obecne aktualnie w sprzedaży mają jasno określoną klasę i parametry działania. Bez problemu można te informacje znaleźć

Kotły obecne aktualnie w sprzedaży mają jasno określoną klasę i parametry działania. Bez problemu można te informacje znaleźć na tabliczce znamionowej, która jest na urządzeniu, oraz w instrukcji obsługi pieca.

Aby mieć pewność, że kocioł spełnia aktualne wymagania, na tabliczce szukaj informacji takich jak:

  • numer seryjny kotła, jego typ oraz rok produkcji,
  • oznaczenie klasy kotła dla każdego z paliw, jakich można w nim używać,
  • nominalną moc urządzenia,
    adres wraz z nazwą producenta.

Kiedy piec nie ma wymaganej informacji na tabliczce znamionowej, czy nie ma w ogóle takiej tabliczki, oznacza to, że jest on pozaklasowy i należy go wymienić.

Kotły niższych klas lub bezklasowe podlegają wymianie. Jest to z korzyścią nie tylko dla środowiska, ale również dla użytkownika. Nowoczesne piece wyposażone są często w podajniki lub działają niemal bezobsługowo. Można więc cieszyć się ciepłem, niemal nie pamiętając o konieczności palenia w piecu. Dodatkowo takie urządzenia są o wiele mniej awaryjne, niż ich starsi poprzednicy.

Warto wspomnieć, że obecnie można skorzystać z wielu możliwości dofinansowań zmiany ogrzewania, jednym z nich jest np. Program Czyste Powietrze.

Palenie w kotle na paliwa stałe Henitom

Kocioł to nie wszystko, zadbaj też o cały system kominowy

Dobór odpowiedniego kotła to jedno, żeby jednak mógł on w pełni spełniać swoją funkcję i gwarantować bezpieczeństwo użytkowania, potrzebuje wysokiej jakości systemu kominowego.

Systemów i rozwiązań jest dużo. W HENITOM znajdziesz wiele możliwości, które z łatwością dopasujesz do swoich potrzeb:

  • Systemy kominowe kwasoodporne – bardzo odporne na działanie kondensatu i korozję, bo wykonane ze stali austenitycznej kwasoodpornej pochodzącej z renomowanych hut Europejskich
  • Systemy kominowe żaroodporne – niestraszne im wysokie temperatury i żar. Dzięki zastosowanej stali są bardzo odporne na działanie tych czynników, gwarantując bezpieczeństwo użytkowania.

Dopiero takie połączenie pieca 5 klasy i wysokiej jakości systemu kominowego w pełni zagwarantuje Ci bezpieczne, długotrwałe i bezawaryjne ogrzewanie swojego domu, bez obaw o niebezpieczny kondensat, czy trujące spaliny wydostające się na zewnątrz.

zestawy kominowe Henitom

Chcesz cieszyć się ekologicznym, bezawaryjnym, a przy tym bezpiecznym ogrzewaniem?

Zadbaj nie tylko o nowoczesny kocioł 5 klasy, ale również dopasuj do niego system kominowy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że komin w pełni współgra z zastosowaną technologią grzewczą.

Kocioł i komin to jeden system energetyczny

Tylko tak dobrany duet: piec + komin, spełni obecne wymogi i zapewni Ci bezpieczeństwo użytkowania.

Podsumowanie

Decydując się na zakup kotła grzewczego sprawdzaj jego klasę, tym bardziej, że od 1 stycznia 2028 roku dozwolone do użytkowania będą tylko te 5-tej klasy. Przy tym warto zadbać o to, żeby system kominowy również był sprawny i najwyższej jakości. Wspólnie, połączenie tych elementów zapewni Ci bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

NAPISZ DO NAS
a zawsze znajdziemy dla Ciebie
idealne rozwiązanie

info@henitom.com

+48 34 31 48 697
+48 502 319 948