Oferta HENITOM jest bardzo szeroka. Jednym z wielu systemów jest jednościenny, owalny typ SKO. Z tego artykułu dowiesz się, do jakich systemów będzie odpowiedni, jak go prawidłowo użytkować, oraz gdzie możesz go kupić.
1. Co to jest system kominowy kwasoodporny jednościenny owalny typu SKO?
2. Do jakich kotłów pasuje system kominowy kwasoodporny jednościenny owalny typu SKO?
3. Z czego jest wykonany i jaką ma budowę system kominowy kwasoodporny jednościenny owalny typ SKO?
4. Technologia wykonania systemu kwasoodpornego jednościennego owalnego
5. Czy system kwasoodporny jednościenny owalny pasuje do każdego typu kotła i kotłowni?
6. Jak właściwie użytkować komin kwasoodporny jednościenny owalny?
7. Ile lat można użytkować ten system kominowy i jakie są warunki gwarancji?
8. Jaka jest cena tego systemu kominowego i od czego zależy?
9. Gdzie można kupić system kominowy kwasoodporny jednościenny owalny typu SKO?
10. Podsumowanie
Przedstawiany system jednościenny, kwasoodporny służy do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych, gdzie do swojej pracy wykorzystują ciąg kominowy grawitacyjny (praca w podciśnieniu N1 – 40 Pa) i są zasilane na paliwa stałe.
Zastanawiasz się, czym w użyciu (oprócz kształtu) różni się przekrój owalny od okrągłego? Już wyjaśniamy.
Przekrój owalny pozwala maksymalnie wykorzystać powierzchnię przewodu dymowego, który zwykle oparty jest na przekroju prostokątnym. W takich przewodach montowanie wkładu o przekroju okrągłym znacznie zawęziłoby kanał, a to, jak łatwo się domyślić, obniżyłoby jego sprawność.
Omawiany system jest bardzo trwały, bo pozwala na zachowanie dużej odporności na kondensat i korozję, ponieważ wykonany jest z najwyższej jakości stali austenitycznej, kwasoodpornej, której powierzchnia jest zupełnie gładka. To sprawia, że spaliny mogą łatwo wydostać się na zewnątrz, a ich kondensat nie oblepia ścianek przewodu kominowego.
Kondensat to nic innego, jak skroplona para wodna połączona ze związkami pozostałymi ze spalania paliw w kotle takimi, jak związki siarki, węgla, czy azotu (w zależności od stosowanego paliwa). Taka mieszanka różnych substancji działa destrukcyjnie na komin, ponieważ obniża jego sprawność, pozbawiając go przy tym szczelności, czystości oraz swobodnej drożności wewnątrz.
Dzisiejsze piece są bardziej wydajne, bo działają tylko, kiedy trzeba. Praca ich polega, więc na cyklicznym uruchamianiu się i wyłączaniu. To sprawia, że zmniejszone jest zużycie paliw, a do atmosfery przedostaje się mniej szkodliwych substancji powstałych w procesie spalania.
Taka praca jednak sprawia też, że temperatura spalin jest niższa (bo wykorzystywana również do ogrzewania). To powoduje zaś, że spaliny w kominie są zimne i mokre, przez co oblepiają się na ceramice. Mając to na uwadze, potrzeba w przewodzie kominowym dodatkowej ochrony – stali, która będzie odporna na produkty uboczne procesu spalania, czyli wspomniany kondensat.
System jednościenny owalny typu SKO idealnie sprawdzi się do:
Nadaje się do pracy z piecami, które w pracy wykorzystują podciśnienie N1 (40Pa) i ciąg grawitacyjny (naturalny), gdzie maksymalna temperatura pracy wynosi do 600°C. Będzie doskonały do kotłów, które używają paliwa stałe takie jak:
Wkłady kominowe owalne znajdują zastosowanie w miejscach, w których potrzebny jest jak największy przekrój komina, aby uzyskać właściwy ciąg kominowy dla danego typu kotła grzewczego. Jak łatwo zauważyć, ten system kominowy może okazać się doskonałym wyborem w wielu przypadkach.
Specyfika pracy systemu SKO sprawia, że najmniejszą stosowaną przez nas grubością stali jest 1 mm, co przekłada się na jego trwałość. Używamy stali kwasoodpornej austenitycznej, która dzięki temu, że szybko się nagrzewa (posiada niską bezwładność cieplną), pozwala na uzyskanie odpowiedniego ciągu kominowego w krótkim czasie. To z kolei zapewnia sprawną i efektywną pracę urządzenia grzewczego – kocioł działa w swojej maksymalnej sprawności i mocy.
W HENITOM systemy kominowe kwasoodporne typu SKO produkowane są ze stali w gatunku 1.4404 w grubościach 1,0 mm oraz w wymiarach o przekroju od 120x175mm do 120x250mm. System posiada szeroki wybór kształtek i przejść (np. przejścia z kwadratu czy prostokątu na kształt okrągły lub owalny i odwrotnie), dlatego łatwo go dopasować niemal do każdego kotła i jego wymagań.
Na przykład w momencie posiadania kotła klasy 5 na eko-groszek z wyjściem z pieca Ø 170 mm oraz kanał kominowy spalinowy o przekroju prostokątnym: 24 x14 cm, najlepszym wyborem będzie właśnie system kominowy owalny SKO o wymiarach 120 x 205 mm w stali 1.4404 i grubości 1,0 mm.
Do produkcji systemów kominowych jednościennych owalnych typu SKO wykorzystujemy atestowaną kwasoodporną stal austenityczną, która jest oczywiście również nierdzewna, gat. 1.4404.
Aby kominy HENITOM zachowywały najwyższą szczelność i bezpieczeństwo wykonujemy je w technologii precyzyjnego cięcia laserowego. Cała konstrukcja jest sztywna i szczelna dzięki spawom doczołowym i łączeniem systemem kelich-rowek.
Wybierając system kominowy jednościenny owalny typu SKO, możesz bez problemu zaadaptować stare, istniejące już kominy do nowych rodzajów urządzeń grzewczych wymagających nowoczesnych rozwiązań (np. kotły klasy 5). Z racji tego, że typ SKO tworzy szczelny system kominowy, otrzymujesz gwarancję bezpieczeństwa, uzyskując prawidłowy ciąg kominowy, który ochroni Twoje pomieszczenia przed toksycznym kondensatem i czadem.
W HENITOM znajdziesz olbrzymią różnorodności kształtek, a ponad 1500 dostępnych części oraz możliwości produkcyjna indywidualnych elementów, sprawi, że dopasujemy to rozwiązanie do każdego kotła i usytuowania. Żonglując dostępnymi oferowanymi częściami budujemy kominy, jak z klocków.
Dodatkowym atutem jest to, że komin możesz dopasować bez problemu do charakteru budynku, ponieważ występuje w różnych wariantach kolorystycznych.
Aby cieszyć się trwałością każdego systemu kominowego, należy go używać zgodnie z przeznaczeniem i w połączeniu z odpowiednim, zalecanym kotłem – a raczej dobierać system kominowy do kotła, jaki posiadasz, lub zamierzasz zainstalować.
Jako producenci, HENITOM daje gwarancję na swoje systemy, warto jednak wiedzieć, jakie są jej warunki. Zacznijmy od tego, że w piecu należy palić tylko takim paliwem, jakie dostosowane jest do danego typu kotła. Palenie śmieci, plastiku, czy różnych substancji chemicznych mocno obniża żywotność przewodu kominowego i systemu kominowego.
Nie stosuj związków chemicznych, które przeznaczone są do czyszczenia przewodów kominowych, takich jak różne katalizatory, czy dopalacze spalin.
Czyść komin tylko i wyłącznie podczas spoczynku kotła grzewczego, kiedy przewód kominowy jest wychłodzony (maks. temp. 30°C). Do czyszczenia używaj zaś specjalnej szczotki z tworzywa sztucznego (PPE) lub ze stali nierdzewnej, która idealnie sprawdzi się do kominów odprowadzających spaliny z kotłów na paliwa stałe. Żadne druciane szczotki nie wchodzą w grę!
Linka, do której przymocowana jest szczotka powinna być wykonana z PPF lub nierdzewna (pleciona). Musisz wiedzieć, że komin nie może mieć kontaktu ze stalami innymi, niż nierdzewne, dlatego obciążnik ze zwykłej stali dobrze jest owinąć materiałem, lub wykorzystać specjalną kulę, która pokryta jest gumą.
Pamiętaj też o regularnych przeglądach kominiarskich, dbając dzięki temu o bezpieczeństwo przewodu kominowego. Wymieniaj też od razu wadliwe elementy, ponieważ ich uszkodzenia mogą mieć niebagatelny wpływ na Twoje bezpieczeństwo.
Więcej w warunkach gwarancji przeczytasz TUTAJ.
To, jak długo będziesz mógł użytkować dane rozwiązanie kominowe, zależy od rodzaju pieca i paliwa, jakim jest zasilany. Ogólnie przyjmuje się następującą trwałość:
Pamiętaj jednak, że szczegółowe warunki gwarancji sprawdzisz w naszych Warunkach Gwarancji dla systemów kominowych. Decydując się na systemy kominowe HENITOM wiesz, że produkt jest bardzo trwały, i jego żywotność możesz przedłużyć znacznie niż nawet warunki gwarancji, pod warunkiem, jeśli tylko będzie właściwie użytkowany i czyszczony.
Jeśli mowa o cenie, to trudno jednoznacznie ją określić, bo wszystko zależy od tego, jakie elementy będą potrzebne w konkretnej realizacji, czy są jakieś dodatkowe wymagania. Na cenę wpłynie usytuowanie komina, dobór gatunku stali (1.4404 czy 1.4301) oraz jej grubości. Również wymiary i wysokość przewodu kominowego będą wpływały na cenę.
Porównując cenę, zwróć uwagę na te kilka elementów:
Na pewno przy porównywaniu nie należy kierować się ceną pojedynczych elementów (samych kolanek, czy elementów prostych). Weź natomiast pod uwagę cenę całego systemu kominowego w tej samej klasie jakości. Bo kiedy porównasz system kominowy ze stali ferrytycznej gat. 1.4509 w grubości 0,6 mm czy 0,8 mm, z takim ze stali austenitycznej gat. 1.4404 o grubości 1,00 mm, to takie porównanie jest kompletnie bez sensu.
Wszystko staje się jednak jasne po konsultacji z naszym przedstawicielem, do czego zachęcamy. Taka wycena do niczego nie zobowiązuje, a dzięki niej otrzymujesz fachową poradę, szytą na miarę Twoich potrzeb.
Cieszymy się, że dotarłeś do tego miejsca. Z pewnością teraz jesteś ciekaw, gdzie można kupić systemy kominowe HENITOM. Możesz to zrobić na kilka sposobów:
Wybierz sposób kontaktu i zamówienia, jaki najbardziej Ci odpowiada i ciesz się niezawodnym oraz bezpiecznym kominem na lata.
Jeśli szukasz systemu kominowego do kotła wykorzystującego ciąg grawitacyjny i opalanego paliwami stałymi, a twój kanał kominowy jest prostokątny to system jednościenny owalny typu SKO będzie doskonałym wyborem. Idealnie sprawdzi się do modernizacji starych kominów, które nie spełniają aktualnych norm bezpieczeństwa.
Wszelkie dodatkowe informacje znajdziesz w sekcji najczęstsze pytania na naszej stronie.
info@henitom.com
+48 34 31 48 697
+48 502 319 948
HENITOM DRYJSKI SP. J.
ul. Helenówka 5C
42-300 Myszków
tel. 34 31 48 679
info@henitom.com
NA SKRÓTY
O NAS
SPRZEDAŻ
ⓒ 2024 HENITOM. Wszelkie prawa zastrzeżone.