Samonastawne nasady kominowe

Przewód kominowy służy do sprawnego odprowadzania spalin i dymu. Aby system ten był jak najwydolniejszy i bezproblemowy, przy stosowaniu paliw stałych stosuje się samonastawne nasady kominowe. Dzięki temu rozwiązaniu zapobiegniesz problemom z ciągiem kominowym i będziesz mieć pewność, że Twoje urządzenie grzewcze i wentylacja w budynku są w pełni sprawne. 

Spis treści:

      1. Jak działają samonastawne nasady kominowe?

      1. Ciąg kominowy

      1. Kiedy stosuje się samonastawne nasady?

      1. Nasady od Henitom

      1. Budowa i materiał nasady Henitom

      1. Zalety samonastawnych nasad

      1. Podsumowanie

    Jak działają samonastawne nasady kominowe?

    Dym, spaliny i powietrze są odprowadzane na zewnątrz budynku zazwyczaj w sposób grawitacyjny. Oznacza to, że ciepłe powietrze samo swobodnie unosi się ku górze. Niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz błędy konstrukcyjne instalacji kominowej lub niekorzystne usytuowanie komina mogą zaburzać działanie systemu ciągu kominowego.

    Samonastawna nasada kominowa do pozyskania właściwego ciągu kominowego wykorzystuje siłę oraz dynamikę wiatru. Nasady są skonstruowane w taki sposób, że zawsze ustawiają się w kierunku wiejącego wiatru tak, że wylot z ciągu kominowego jest po stronie zawietrznej. W ten sposób osłaniają przewód kominowy i zapobiegają efektowi „cofki”, czyli cofaniu się spalin z powrotem do przewodu kominowego.

    Dzięki temu, że nasady same ustawiają się zgodnie z kierunkiem wiejącego wiatru, od strony zawietrznej wytwarza się podciśnienie, które dodatkowo wzmacnia siłę ciągu i ułatwia w ten sposób wydostawanie się dymu i spalin na zewnątrz.

    Samonastawne nasady Henitom, w przeciwieństwie do nasad innych producentów, są cichymi urządzeniami. Podczas obrotów wywołanych wiatrem nie skrzypią i nie wydają żadnych innych dźwięków. 

    Ciąg kominowy

    Ciąg kominowy spowodowany jest grawitacją oraz różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz przewodu kominowego. Ma na niego również wpływ wysokość oraz przekrój całego przewodu kominowego.

    Bez samonastawnej nasady kominowej w sytuacjach, w których komin nie jest optymalnie usytuowany lub jest niewystarczająco wysoki, może dochodzić do zawirowań powietrza na wylocie z komina. Zjawisko to jest przyczyną powstawania niebezpiecznego ciągu wstecznego. 

    Przepływ ciągu kominowego mogą zaburzać również silne wiatry, wysoka szczelność budynku, zbyt mały przekrój przewodu kominowego czy niekorzystne ukształtowanie obszaru wokół budynku.

    Kiedy stosuje się samonastawne nasady kominowe?

    Samonastawne nasady kominowe stosuje się przy kominach spalinowych i dymowych, przy kominkach oraz kotłach na paliwa stałe takie jak:

        • węgiel;

        • eko-groszek;

        • miał;

        • pellet;

        • drewno.

      Samonastawne nasady kominowe stosuje się również przy ogrzewaniu gazem i olejem opałowym. Nie stosuje się ich do kotłów kondensacyjnych.

      Samonastawne nasady kominowe będą idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy:

          • ciąg kominowy nie jest ustabilizowany lub jest zbyt mały;

          • na wylocie komina często dochodzi do silnych zawirowań powietrza;

          • teren wokół budynku jest  niekorzystnie ukształtowany;

          • konieczne jest osuszanie spalin wewnątrz przewodu kominowego;

          • budynek jest zlokalizowany w II lub III strefie obciążenia wiatrem (tj. nad morzem i w górach).

        Nasady od Henitom

        W ofercie naszej Henitom znajduje się kilka rodzajów nasad. Każdy dostępny jest w wielu rozmiarach i wariantach. Wszystkie samonastawne nasady od Henitom są w pełni bezpieczne. Wykonuje się je z dobrej jakości stali austenitycznej kwasoodpornej z hut Europejskich.

        Nasady Henitom zostały przebadane laboratoryjnie w Państwowym Instytucie Nafty i Gazu w Krakowie, gdzie uzyskały idealny wynik współczynnika oporu przepływów w wysokości 0,75. Oznacza to, że nasada pracuje sprawnie i wydajnie.

            • samonastawna nasada typu ZK-RK – wykonany z kwasoodpornej austenitycznej stali nierdzewnej. Składa się z podstawy, korpusu, obudowy łożyska oraz statecznika;

            • samonastawna nasada typu ZK-RK kolor – wykonany z kwasoodpornej austenitycznej stali nierdzewnej malowanej proszkowo (kolory: grafit, ciemny grafit, czerń lub indywidualne zamówienie). Składa się z podstawy, korpusu, obudowy łożyska oraz statecznika; 

              • samonastawna nasada z blachą kominową typu ZK-RK-BK – wykonany z kwasoodpornej austenitycznej stali nierdzewnej. Składa się z: blachy kominowej, podstawy, korpusu, obudowy łożyska oraz statecznika;

                • samonastawna nasada typu  ZK-RK-BK-K kolor – wykonany z kwasoodpornej austenitycznej stali nierdzewnej malowanej proszkowo (w kolorach: grafit, ciemny grafit, czerń lub innych, indywidualne zamówienie). Składa się z blachy kominowej, podstawy, korpusu, obudowy łożyska oraz statecznika;

                • samonastawna nasada z przedłużeniem prostokątnym – wykonany z kwasoodpornej austenitycznej stali nierdzewnej. Składa się z blachy kominowej, przedłużenia oraz nasady typu ZK-RK;

                • samonastawna nasada z przedłużeniem prostokątnym kolor – wykonany z kwasoodpornej austenitycznej stali nierdzewnej malowanej proszkowo (w kolorach: grafit, ciemny grafit, czerń lub innych, na indywidualne zamówienie). Składa się z blachy kominowej, przedłużenia oraz nasady typu ZK-RK kolor;

                • samonastawna nasada z przedłużeniem izolowanym – wykonany z kwasoodpornej austenitycznej stali nierdzewnej. Składa się z blachy kominowej, przedłużenia izolowanego (z niepalnej wełny mineralnej) oraz nasady typu ZK-RK;

                • samonastawna nasada z przedłużeniem izolowanym kolor – wykonany z kwasoodpornej austenitycznej stali nierdzewnej malowanej proszkowo (w kolorach: grafit, ciemny grafit, czerń lub innych, na indywidualne zamówienie). Składa się z blachy kominowej, przedłużenia izolowanego (z niepalnej wełny mineralnej) oraz nasada typu ZK-RK kolor.

              Stal nierdzewna, z której wykonane są wszystkie samonastawne nasady kominowe firmy Henitom, pochodzi z europejskich hut. Przy wyborze nasady warto zwrócić uwagę na to, z jakiej stali jest wykony. Nasza stal austenityczna jest trwała i odporna na korozję. Wszystkie nasze nasady kominowe, oprócz użyteczności i bezpieczeństwa, oferują również estetyczny wygląd, który można dopasować kolorystycznie do całego domu.

              Budowa i materiał Samonastawnej Nasady Kominowej Henitom:

               

              Zalety samonastawnych nasad kominowych

              Podstawową funkcją samonastawnych nasad kominowych jest odprowadzanie spalin, dymu oraz powietrza na zewnątrz budynku – ale to niejedyna korzyść płynąca z użytkowania nasady kominowej . Oto benefity, które dodatkowo uzyskasz dzięki montażowi tego urządzenia:

                  • bezpieczeństwo;

                  • właściwy ciąg kominowy;

                  • ochrona przed opadami atmosferycznymi takimi jak deszcz, śnieg, grad;

                  • ochrona przed wilgocią;

                  • estetyczny wygląd komina bez zacieków;

                  • znaczne zmniejszenie możliwości wystąpienia pożaru;

                  • polepszenie wentylacji budynku;

                  • znaczne zmniejszenie możliwości powstawania czadu;

                  • uniemożliwienie wlatywania ptaków i budowania przez nich gniazd. 

                Podsumowanie

                Niezbędnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania nasady kominowej jest poprawny system nawiewno-wywiewny budynku wykonany zgodnie z prawem budowlanym. Usytuowanie komina powinno być zgodne z polską normą PN-B-89-10425.

                Samonastawne nasady kominowe firmy Henitom posiadają deklarację właściwości użytkowych zgodnie z Rozporządzeniem parlamentu Europejskiego i rady (UE). Można ją sprawdzić TUTAJ.

                 

                 

                Facebook
                Twitter
                LinkedIn

                info@henitom.com

                +48 34 31 48 697
                +48 502 319 948