Jednościenny, kwasoodporny system kominowy okrągły typ SK. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Zapraszamy na serię wpisów o produktach HENITOM, w której chcemy przybliżyć Ci naszą ofertę różnych systemów kominowych. Zaczynamy od systemu kominowego jednościennego, okrągłego (typ SK).

System kominowy kwasoodporny jednościenny okrągły typu SK. HENOTOM

Co to jest system kominowy kwasoodporny jednościenny okrągły typu SK?

Omawiany dziś system kominowy typu SK będzie doskonałym rozwiązaniem do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych, kotłów i kominków zasilanych paliwami stałymi, gazowymi i olejowymi, działających w ciągu kominowym grawitacyjnym (naturalnym).

Decydując się na ten produkt, otrzymujesz system kominowy montowany wewnątrz przewodu kominowego ceramicznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz pewność ochrony przed destrukcyjnym kwaśnym kondensatem, czynnikami atmosferycznymi oraz działaniem pary wodnej.

Ale właściwie, dlaczego obecnie stosowane kotły potrzebują właśnie takich rozwiązań?

Odpowiedź jest prosta – chodzi o ekologię, ekonomiczność i bezpieczeństwo

Wszystko bierze się stąd, że dzisiejsze kotły i technika grzewcza ogólnie, skupiają się na komforcie użytkownika. Ważna jest stała lub ustalona temperatura pomieszczeń. Piece są coraz bardziej wydajne, więc do takiej pracy wymagają mniej paliwa. Mniejsze zużycie paliw to mniejsza emisja szkodliwych substancji powstałych z procesu ich spalania w naszej atmosferze. Zatem ekologia, stała temperatura, plus lepsza wydajność kotłów grzewczych, możliwa są dzięki cyklicznej pracy kotła, który uruchamia się tylko wtedy, kiedy potrzeba. 

W ogólnym rozrachunku wychodzi więc taniej i bardziej ekologicznie.

Jeśli mowa o cyklicznej pracy kotłów grzewczych warto zauważyć, że kiedy włączają się one i wyłączają, temperatura spalin jest niższa, ponieważ ona również wykorzystywana jest do ogrzewania. To wszystko powoduje, że spaliny w kominie są zimne.

Zaś zimne spaliny są mokre i oblepiają się na ceramice, co jak wiadomo, nie jest bezpieczne. Mając to na uwadze, potrzeba w przewodzie kominowym dodatkowej ochrony – stali, która będzie odporna na produkty uboczne procesu spalania, czyli tzw. kondensat. 

Kondensat to skroplona para wodna połączona ze związkami pozostałymi ze spalania paliw w kotle. W zależności od rodzaju stosowanego paliwa, to między innymi związki siarki, węgla czy azotu. Ta mieszanka różnych substancji działa bardzo destrukcyjnie na komin, obniża jego sprawność, czyli pozbawia go szczelności, czystości oraz swobodnej drożności wewnątrz.

Dzięki temu, że system kominowy kwasoodporny jednościenny okrągły typu SK jest wykonany z najwyższej jakości stali austenitycznej, która charakteryzuje się dużą odpornością na kondensat, korozję oraz jej powierzchnia jest zupełnie gładka. Spaliny mają więc łatwość wydostania się na zewnątrz, a ich kondensat nie oblepia się tak na ściankach przewodu kominowego.

Jednym słowem wykorzystanie takiego systemu kominowego jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli mowa o nowych technikach grzewczych. Gwarantuje Ci bowiem ekologię i bezpieczeństwo użytkowania, bo niebezpieczny kondensat nie ma jak degradować przewodu kominowego.

Kondensat ze spalin - HENITOM

Do jakich kotłów pasuje system kominowy kwasoodporny jednościenny okrągły typu SK?

To rozwiązanie nadaje się idealnie do pracy z piecami, gdzie maksymalna temperatura pracy wynosi do 600°C i są zasilane paliwami stałymi takimi jak:

 • pellet,
 • gaz, 
 • olej opałowy, 
 • drewno, 
 • węgiel, 
 • eko-miał, 
 • eko-groszek.

 

Oprócz tego wymienione piece w pracy powinny wykorzystywać podciśnienie (przewód powietrzny) N1 (40Pa) i ciąg grawitacyjny (naturalny), aby mogły współgrać z omawianym systemem.

Ze względu na wspomniane parametry, system kominowy kwasoodporny jednościenny okrągły nada się idealnie do:

 • budownictwa mieszkalnego,
 • budownictwa przemysłowego,
 • montażu wewnątrz nowych przewodów kominowych 
 • do zaadoptowania starych przewodów kominowych do nowoczesnych rozwiązań.

 

Możliwości jest wiele.

Do jakich kotłów pasuje system kominowy kwasoodporny jednościenny okrągły typu SK? Henitom

Z czego jest wykonany system kominowy kwasoodporny jednościenny okrągły typ SK?

System kominowy, o którym mowa w tym wpisie, produkowany jest ze stali austenitycznej,  nierdzewnej, kwasoodpornej o najwyższej jakości.

Stal kwasoodporna austenityczna, jaką wykorzystujemy w HENITOM do produkcji naszych kominów, posiada niską bezwładność cieplną – innymi słowy, szybko się nagrzewa. Jest to kluczowy aspekt, ponieważ w krótkim czasie pozwala to na uzyskanie odpowiedniego ciągu kominowego, a to z kolei zapewnia sprawną i efektywną pracę urządzenia grzewczego. W takich warunkach kocioł może działać w swojej maksymalnej sprawności i mocy. 

 

W HENITOM system kominowy kwasoodporny typu SK produkujemy ze stali w gatunkach 1.4404 i 1.4301, w grubościach od 0,5 mm do 2,0 mm oraz w wymiarach od ⲫ 80 mm do ⲫ 800 mm. Ten szeroki zakres rozwiązań gwarantuje nam możliwość dopasowania systemu praktycznie do każdego kotła i jego wymagań

 

Dla przykładu najczęściej przy kotle na paliwo stałe pracującym w ciągu grawitacyjnym na węgiel czy ekogroszek dobieramy system ze stali 1.4404 w grubości 1,0 mm. W przypadku kotłów gazowych o takich samych zasadach pracy stosujemy system kominowy ze stali 1.4301 w grubości 0,6 mm. Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że te rozwiązania sprawdzają się świetnie.

Zestaw kominowy kwasoodporny

Jaką ma budowę system kominowy kwasoodporny jednościenny okrągły typ SK?

System kominowy SK jest jednościenny, a każdy jego element, łączy się z kolejnym metodą kielich-rowek. Oznacza to, że jeden element wkładany jest w drugi i tak powstaje cały system odprowadzania spalin prowadzony od kotła grzewczego (czopuchu), poprzez wnętrze kanału kominowego, aż poza budynek wyjściem komina na zewnątrz. 

Powstaje on z różnorodnych elementów i kształtek dobieranych w zależności od potrzeb. 

Dlaczego taki system montażu jest niezawodny? Ponieważ metoda kielich-rowek jest bardzo precyzyjna i  sprawia, że przewód kominowy odznacza się świetną szczelnością. Gwarantuje przez to bezpieczeństwo nie tylko systemu kominowego, ale i całego budynku.

ŁĄCZENIE KIELICH ROWEK HENITOM Jednościenny, kwasoodporny system kominowy okrągły typ SK.
ŁĄCZENIE KIELICH ROWEK HENITOM Jednościenny, kwasoodporny system kominowy okrągły typ SK.

Technologia wykonania systemu kwasoodpornego jednościennego okrągłego

Aby kominy HENITOM zachowywały najwyższą szczelność i bezpieczeństwo wykonujemy je w technologii precyzyjnego cięcia laserowego. Cała konstrukcja jest sztywna i szczelna dzięki spawom doczołowym i łączeniem systemem kielich-rowek.

Każdy produkt, jaki od nas wychodzi, jest zgodny z normami europejskimi EN 1856-1:2009, EN 1856-2:2009 i posiada Certyfikat CE. Dowody jakości znajdziesz tutaj i tutaj.

 

Wszystko to oznacza, że nasza produkcja systemów kominowych objęta jest zewnętrznym nadzorem. W naszym przypadku takich audytów dokonuje Państwowy Instytut Nafty i Gazu w Krakowie. Dzięki czemu nasi klienci mają pewność, że zawsze otrzymują produkt o sprawdzonej jakości.

Czy system kwasoodporny jednościenny okrągły pasuje do każdego typu kotła i kotłowni?

Omawiany system, jak już było wspomniane, pasuje do kotłów pracujących w podciśnieniu i temperaturze do 600°C, przy użyciu ciągu kominowego grawitacyjnego. 

 

Pasuje więc do wielu rozwiązań grzewczych, a jego główną przewagą jest możliwość adaptacji starych, istniejących już kominów do nowych rodzajów urządzeń grzewczych wymagających nowoczesnych rozwiązań. Dzięki temu, że ten system jest szczelny w każdych warunkach (o ile jest zamontowany i użytkowany zgodnie z Warunkami Gwarancji i Instrukcją Montażu), gwarantuje Ci bezpieczeństwo, uzyskując prawidłowy ciąg kominowy oraz chroniąc pomieszczenia przed toksycznym kondensatem i czadem.

Kształtki do systemów kominowych

W HENITOM znajdziesz olbrzymią różnorodności kształtek, a ponad 1500 dostępnych elementów oraz możliwości produkcyjna indywidualnych elementów, sprawi, że dopasujemy to rozwiązanie do każdego kotła i usytuowania. Żonglując dostępnymi oferowanymi częściami budujemy kominy, jak z klocków.

Dodatkowym atutem jest to, że komin możesz również dopasować bez problemu do charakteru budynku, ponieważ dostępne elementy występują w różnych wariantach kolorystycznych.

Podstawowe jego warianty montażowe możesz zobaczyć w katalogu na str. 8, jednak tych możliwości jest o wiele więcej.

PODSTAWOWE WARIANTY MONTAŻOWE SYSTEMU KOMINOWEGO TYPU SK:

PODSTAWOWE WARIANTY MONTAŻOWE SYSTEMU KOMINOWEGO TYPU SK A i B - Henitom
PODSTAWOWE WARIANTY MONTAŻOWE SYSTEMU KOMINOWEGO TYPU SK Ci D - Henitom

Jak właściwie użytkować komin kwasoodporny jednościenny okrągły?

Aby cieszyć się trwałością każdego systemu kominowego, należy go używać zgodnie z przeznaczeniem i w połączeniu z odpowiednim, zalecanym kotłem – a raczej dobierać system kominowy do kotła, jaki posiadasz, lub zamierzasz zainstalować.

Nasze systemy kominowe objęte są gwarancją, warto jednak wiedzieć, jakie są jej warunki. Przede wszystkim w piecu należy palić tylko takim paliwem, jakie dostosowane jest do danego typu kotła. Żywotność przewodu kominowego obniża bowiem bardzo mocno palenie śmieci, plastiku, czy różnych substancji chemicznych.

 

Warto też uważać na wszelkie związki chemiczne, które przeznaczone są do czyszczenia przewodów kominowych, mianowicie różne katalizatory, czy dopalacze spalin itp. Takie sposoby i substancje są nieskuteczne i bardzo obniżają żywotność kominów.

 

Dla zapewnienia drożności i bezpieczeństwa przewodu kominowego należy taki system regularnie czyścić. To podstawa, aby zapewnić mu również długoletnią żywotność. Prawo i my zalecamy takie minimum, czyli:

 • dla kotłów używanych na paliwo stałe typu węgiel, drewno, eko-groszek należy dokonywać czyszczenia komina co najmniej cztery razy podczas sezonu grzewczego, 
 • dla kotłów grzewczych na paliwo ciekłe typu gaz i olej opałowy co najmniej raz na sześć miesięcy podczas sezonu grzewczego.

 

Warto jednak sprawdzać, w szczególności przy paliwach stałych, czy jednak nie powinniśmy tego robić częściej. Duży wpływ na częstotliwość czyszczeń będzie mieć rodzaj paliwa i jego jakość oraz sposób spalania danego paliwa. 

 

Zatem jak najlepiej czyścić taki przewód kominowy? Przede wszystkim należy to robić tylko i wyłącznie podczas spoczynku kotła grzewczego, kiedy przewód kominowy jest wychłodzony (maks. temp. 30°C). Do czyszczenia należy używać specjalnej szczotki z tworzywa sztucznego (PPE) lub ze stali nierdzewnej. Żadne druciane szczotki nie wchodzą w grę!

 

Linka, do której przymocowana jest szczotka powinna być wykonana z PPF lub nierdzewna (pleciona). Jako że komin nie może mieć kontaktu ze stalami innymi, niż nierdzewne, obciążnik ze zwykłej stali dobrze jest owinąć materiałem, lub wykorzystać  specjalną kulę, która pokryta jest gumą.

 

Szczotka z tworzywa sztucznego będzie dobrym wyborem na początku użytkowania i przy paliwie gazowym lub olejowym. Zaś ta ze stali nierdzewnej nada się do pozostałych typów paliw i wkładów kominowych, które są mocno zabrudzone, czy użytkowane już długi czas.Ponadto nie należy zaniedbywać kontroli kominiarskich, dbając dzięki temu o czystość przewodu kominowego. Pamiętaj też o tym, żeby od razu wymieniać wadliwe elementy, bo ich uszkodzenia mogą mieć niebagatelny wpływ na Twoje bezpieczeństwo.

 

Więcej w warunkach gwarancji przeczytasz TUTAJ.

Zakończenia kominów

Ile lat można użytkować ten system kominowy i jakie są warunki gwarancji?

To, jak długo będziesz mógł użytkować dane rozwiązanie kominowe, zależy od rodzaju pieca i paliwa, jakim jest zasilany. Ogólnie przyjmuje się następującą trwałość:

 • 25 lat dla pieców na pellet, gaz i olej opałowy,
 • 20 lat dla pieców na drewno,
 • 15 lat dla pieców na węgiel,
 • 10 lat dla pieców na eko-miał,
 • 2 lata dla pieców na eko-groszek.

Pamiętaj jednak, że szczegółowe warunki gwarancji sprawdzisz w naszych Warunkach Gwarancji dla systemów kominowych. Decydując się na systemy kominowe HENITOM wiesz, że produkt jest bardzo trwały, jeśli tylko będzie właściwie użytkowany.

Użytkowanie systemów kominowy HENOTOM
Użytkowanie systemów kominowy HENOTOM
Użytkowanie systemów kominowy HENOTOM

Jaka jest cena tego systemu kominowego i od czego zależy?

Jeśli mowa o cenie, to trudno jednoznacznie ją określić, bo wszystko zależy od tego, jakie elementy będą potrzebne w konkretnej realizacji, czy są jakieś dodatkowe wymagania. Na cenę wpływa różnorodność usytuowań, dobór gatunku stali (1.4404 czy 1.4301) oraz jej grubości. Również wymiary będą wpływały na cenę. 

 

Jak porównywać ceny? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na te kilka elementów:

 

 • gatunek stali, 
 • grubość stali,
 • wymiary przewodu, bo produkcja od ⲫ 80 mm do ⲫ 800 mm znacząco zmienia cenę, 
 • czy dany system ma CE.

 

Z pewnością podczas porównywania nie należy kierować się ceną pojedynczych elementów (samych kolanek czy elementów prostych). To, co warto wziąć pod uwagę, to cena całego systemu kominowego w tej samej klasie jakości. Bo na przykład kiedy weźmiemy do porównania system kominowy ze stali ferrytycznej gat. 1.4509 w grubości 0,6 mm czy 0,8 mm, z takim ze stali austenitycznej gat. 1.4404 o grubości 1,00 mm, to tak jakby porównać starego Passata, do najnowszego Ferrari… No nie ma porównania.

 

Wszystko staje się jednak jasne po konsultacji z naszym przedstawicielem, do czego zachęcamy. Taka wycena do niczego nie zobowiązuje, a dzięki niej otrzymujesz fachową poradę, szytą na miarę Twoich potrzeb.

Gdzie można kupić system kominowy kwasoodporny jednościenny okrągły typu SK?

Cieszymy się, że dotarłeś do tego miejsca. Z pewnością teraz jesteś ciekaw, gdzie można kupić systemy kominowe HENITOM. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

 

 • Poprzez sieć autoryzowanych przedstawicieli, którą sprawdzisz TUTAJ
 • Jeśli mieszkasz w pobliżu, to możesz również dokonać zakupu w naszym sklepie stacjonarnym w Myszkowie, ul. Helenówka 5c.
 • Do Twojej dyspozycji jest także telefon, pod tym numerem również możesz złożyć zamówienie +48 502 319 948.

 

Wybierz sposób kontaktu i zamówienia, jaki najbardziej Ci odpowiada i ciesz się niezawodnym oraz bezpiecznym kominem na lata.

Podsumowanie

Jeśli szukasz systemu kominowego do kotła wykorzystującego ciąg grawitacyjny i opalanego paliwami stałymi, to system jednościenny okrągły typu SK będzie doskonałym wyborem.

Wszelkie dodatkowe informacje znajdziesz w sekcji najczęstsze pytania na naszej stronie. Jeśli potrzebujesz doradztwa technicznego lub masz więcej pytań, zapraszamy do kontaktu z nami.

NAPISZ DO NAS
a zawsze znajdziemy dla Ciebie
idealne rozwiązanie

info@henitom.com

+48 34 31 48 697
+48 502 319 948