5 wskazówek, jak dbać o komin stalowy, aby działał długo i sprawnie

Zdecydowałeś się na zakup komina stalowego, a my jako ich producent, już dziś mówimy Ci, że to był dobry wybór. Ale czy wiesz, jak prawidłowo dbać o komin stalowy, aby służył Ci bezpiecznie i długo? W tym artykule znajdziesz 5 prostych do wdrożenia wskazówek.

System SKi z daszek stożek
Kominiarz na dachu

Wskazówka 1: Pamiętaj o regularnym czyszczeniu

Ta wskazówka jest bardzo uniwersalna, ponieważ każdy rodzaj komina, nie tylko te kwasoodporne, wymagają regularnego czyszczenia. Jeśli o to zadbasz, masz pewność, że w przewodzie kominowym nie nagromadzi się sadza i inne osady.

 

To bardzo ważne, bo to właśnie ten osad prowadzi do zatkania komina i może być też przyczyną potencjalnego zagrożenia pożarowego. Zapytasz, jak rozumieć słowo „regularnie” – to nie rzadziej, niż raz w roku.

 

Aby cieszyć się gwarancją, przeglądy i czyszczenie powinny być wykonane przez mistrza kominiarskiego lub autoryzowanego przedstawiciela producenta systemu kominowego. Taka wizyta powinna być potwierdzona na piśmie. Raz w roku, to absolutne minimum, jednak czyszczenie powinno być częstsze:

  • dla kotłów na paliwo stałe (pellet, węgiel, drewno, ekogroszek) to co najmniej 4 czyszczenia podczas sezonu grzewczego;
  • dla paliw ciekłych (gaz, olej) przynajmniej co 6 miesięcy.

Bezwzględnie podczas czyszczenia nie używaj żadnych środków, które miałyby ten proces przyspieszyć (zabronione wszelkie katalizatory). Czyszczenie też powinno odbywać się przy wychłodzonym przewodzie kominowym i z zastosowaniem odpowiednio dopasowanych do materiału narzędzi.

Wskazówka 2: Kontroluj stan techniczny komina

Tak, jak regularnego czyszczenia, o którym przeczytałeś już akapit wyżej, Twój komin potrzebuje też kontroli stanu technicznego. Dzięki takim inspekcjom szybko wyłapiesz ewentualne nieprawidłowości, co pozwoli Ci uniknąć bardziej kosztownych w naprawie uszkodzeń i zapewni Ci bezpieczeństwo.

 

Dzięki regularnym kontrolom stanu technicznego komina będziesz mógł upewnić się, czy w przewodzie nie ma żadnych uszkodzeń, takich, jak np. pęknięcia, które bezpośrednio wpływają na funkcjonalność i bezpieczeństwo systemu kominowego.

Kominiarz i komin stalowy

Wskazówka 3: Sprawdzaj szczelność połączeń

Szczelność komina to podstawa jego bezpieczeństwa. Warto więc sprawdzić przed zakupem, czy wszystkie elementy całego systemu kominowego są szczelne i dobrze się je montuje ze sobą, dzięki temu już po montażu unikniesz wycieków gazów spalinowych. Zwróć na to uwagę zawczasu, bo jak wiadomo wydostawanie się tych gazów może być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego ten punkt jest tak ważny.

Wskazówka 4: Zabezpiecz swój komin przed wilgocią

Nie każdy wie, że kominy kwasoodporne same w sobie już są odporne na wilgoć. Jeśli więc zdecydujesz się na taki system, masz gwarancję, że ani wilgoć, ani zmienne warunki atmosferyczne nie uszkodzą Twojego komina. Odpowiednia atestowana stal i technologia produkcji zapewnią długą żywotność Twojemu kominowi.

Bezpieczny dom dzięki kominom Henitom

Wskazówka 5: Prawidłowo używaj urządzeń grzewczych

Komin jest ostatnim elementem całego systemu grzewczego w Twoim domu, ale o jego żywotności decydują nie tylko wyżej wymienione wskazówki. W końcu na nic zdadzą się przeglądy, kiedy źle eksploatowane są urządzenia grzewcze.

 

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój komin długo i bezawaryjnie Ci służył, używaj urządzeń grzewczych zgodnie z zaleceniami ich producenta. Musisz wiedzieć, że nadmierne przegrzanie może prowadzić do uszkodzeń nawet w kominach kwasoodpornych.

 

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na jakość używanego paliwa, które też ma wpływ na sposób jego spalania i osadzanie się sadzy w przewodzie kominowym. To już nie te czasy, kiedy do pieca wrzucało się wszystko, a segregacja polegała na dzieleniu śmieci na te, które można spalić w dzień i te, które trzeba palić nocą. Ekologia to jedno (chyba w tym wypadku najważniejsze), ale jakość paliwa ma również kolosalne znaczenie dla żywotności nie tylko Twojego kotła grzewczego, ale i dla całego systemu kominowego.

 

Dobrej jakości piec i komin zagwarantują Ci wiele lat pracy. Tu jednak jedna, ważna uwaga – nie wolno łączyć elementów różnych systemów kominowych. Każdy producent ma swoje wymiary, własną technologię i tylko kupując komplet od jednego producenta, można mieć pewność, że będzie ona naprawdę szczelny.

Podsumowanie

Kominy kwasoodporne są jednymi z najtrwalszych i choć na rynku nie zajdziesz systemów niezniszczalnych, to przy odpowiednim podejściu możesz znacząco podnieść trwałość swojego stalowego systemu kominowego. Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek bardzo Ci to ułatwi.

zestawy kominowe Henitom

NAPISZ DO NAS
a zawsze znajdziemy dla Ciebie
idealne rozwiązanie

info@henitom.com

+48 34 31 48 697
+48 502 319 948